Malebný kút na severe Tatranského národného parku

Obec Tatranská Javorina vyrastala v lesoch, ktorých významnú zložku tvoril v minulosti javor. Možno predpokladať, že názov dediny nebol vlastne prvý svojho druhu v oblasti Javorovej a Bielovodskej doliny, kde azda niektoré poľany a lesy dostali zásluhou pastierov už skoršie „javorové“ mená. Tatranská Javorina je malebný kút na severe Tatranského národného parku.

Lovecký zámoček Hohenlohe

Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine je národná kultúrna pamiatka v majetku štátu, v správe Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Prezidenti Slovenskej republiky ho od roku 2004 využívajú na reprezantačné účely.

Drevený zámoček dal v rokoch 1883-85 postaviť vtedajší vlastník Javorinského panstva , pruské knieža Christian Kraft Hohenlohe.

Pruský magnát zamestnával v Tatranskej Javorine desiatky ľudí, postavil tu aj katolícky drevený kostolík. Vybudoval vodnú elektráreň, zriadil pekáreň, do jeho majetku patrili bane a ďalšie podniky.  Najprv zakázal vstup turistov na svoje územie, neskôr však vytýčil tri turistické trasy a stanovil návštevné termíny.

Zámoček je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 2009. Vstup do zámočku je bezplatný.

Tatranská Javorina

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons