Málokto vie, že Vysoké Tatry skrývajú aj kus fascinujúcej histórie, spojenej so slávnym panovníckym rodom Habsburgovcov. Táto mocná dynastia ovládala Habsburskú monarchiu a neskôr Rakúsko-Uhorsko od 15. do 20. storočia. Poďme sa pozrieť, kde všade zanechali Habsburgovci stopy.

Vila Mária Terézia a vila Augusta v  Štrbskom Plese

V 19. storočí vyrástli pri brehu najkrajšieho vysokohorského plesa v Tatrách dve honosné vily: vila Mária Terézia a vila Augusta. Obe boli pomenované podľa arcikňažien z rodu Habsburgovcov a slúžili ako letoviská cisárskeho dvora. Bohužiaľ ani jedna z víl sa nezachovala. Repliku vily Augusta, aj keď v oveľa zjednodušenom tvare, si môžete pozrieť ako dnešný hotel Solisko.

Letohrádok arcivojvodu Jozefa v Starom Smokovci

Jozef Karol Ľudovít Habsbursko-lotrinský patril k uhorskej línii rodu Habsburgovcov. Jeho manželkou bola Klotilda Sasko-kobursko-gothasjská. Keď navštívila Starý Smokovec, aby sa tu s rodinou liečila, tunajšia príroda si ju získala. Klotilda si zaumienila mať tu stály príbytok. Plánmi na stavbu poverila Gedeona Majunkeho, známeho architekta zo Spišskej Soboty. Takto vznikol Letohrádok arcivojvodu Jozefa v Starom Smokovci, ktorý sa stal výnimočnou rezidenciou a príkladom pre maďarskú aristokraciu. Dnes ju môžeme obdivovať ako Vilu Kamzík. Slúži ako rekreačné zariadenie pre najvyšších ústavných činiteľov a je národnou kultúrnou pamiatkou.

Kežmarok – stredoveké mesto s habsburskými šľachticmi

Podtatranské mesto Kežmarok je vzdialené len 15 km od Popradu. V minulosti bolo domovom viacerých habsburských šľachticov. Rôzni členovia habsburskej dynastie si vybrali Kežmarok za svoj domov a investovali do miestnej infraštruktúry a kultúrnych projektov. Dnes si návštevníci môžu vychutnať bohatú históriu Kežmarku v jeho múzeách, zachovalých uličkách a krásnych pamiatkach, ktoré odrážajú aj vplyv habsburskej šľachty.

Kedysi sa v Tatrách schádzala tá najvyššia aristokracia a smotánka. Nenechajte si ani vy ujsť príležitosť prejsť sa tatranskými obcami. Pre všetkých milovníkov histórie sú Vysoké Tatry povinnou zastávkou.

 

Habsburgovci v Tatrách: Vydajte sa po stopách slávneho panovníckeho rodu

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons