Čičmany sa nachádzajú v Žilinskom kraji, v okrese Žilina. Táto malá dedinka je situovaná v malebnom prostredí Strážovských vrchov, čo jej ešte viac pridáva na príťažlivosti. Známa je vďaka svojim tradičným ornamentom, ktoré nájdeme nielen na zachovaných dreveniciach, ale aj na ľudovom odeve. Ako stráviť deň v Čičmanoch? Poďte s nam na potulky a dozviete sa viac.

Čičmany sú z hľadiska turizmu významné najmä vďaka jedinečnej ľudovej kultúre a bielym ornamentálnym vzorom, maľovaným priamo na tmavé drevo obydlí. Vďaka nim bola dolná časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Je v nej 115 objektov, z toho 36 sú národné kultúrne pamiatky.

Okrem architektúry sú Čičmany známe aj vďaka svojim folklórnym tradíciám, vrátane ľudových piesní, tancov a remesiel. Keďže nejde o žiadny skanzen, ale o živú obec, návštevníkom ponúkajú autentický zážitok, ktorý sa líši od bežných komerčných turistických atrakcií.

 

Dedinka v lone prírody

Čičmany sú obklopené krásnou prírodou, čo poskytuje ďalšie možnosti pre turistiku a outdoorové aktivity, ako sú turistika, cykloturistika a v zimných mesiacoch aj lyžovanie v neďalekom lyžiarskom stredisku Javorinka. V lete sa môžete vydať tiež na zber húb a byliniek, na túru k Strážovským vodopádom, k Pružinskej Dúpnej jaskyni, Mojtínskej jaskyni, na vrch Strážov alebo Temešskú skalu. Blízko je aj Rajecká dolina, zdatnejší turisti sa môžu vydať na Kľak.

 

Originálne handmade suveníry

Pri návšteve sa určite zastavte v miestnej predajni suvenírov, výšiviek a malého občerstvenia v Humne Ondreja Gregora pri múzeu. Môžete si tu zakúpiť výrobky slovenských remeselníkov a umelcov ako napr. vlnené a ľanové výrobky značky PEKNE, keramiku, drevorezby, handrové bábiky, kraslice, šúpolienky a veľa iných pekných hand made výrobkov.

 

Lokálne dobroty

V rovnakom dvore ako humno sa nachádza aj reštaurácia. V letnej sezóne si tu pochutíte  na závinoch, koláčikoch, kávičke, čapovanom pivku, čaji zo strážovských bylín či limonáde. Od stredy sa podávajú tradičné jedlá ako domáce halušky s bryndzou, kapustnica, či sladké zemiakové knedlíky. Ak by ste sa chceli najesť aj niekde inde, môžete si vybrať Penzión Katka, Kaštieľ Čičmany či Penzión Javorina, v ktorom si pochutnáte na tradičných slovenských jedlách.

 

Radenov dom a Dom č. 42

V rázovitej obci Čičmany, ktorá je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu, spravuje Považské múzeum dve drevenice – Radenov dom a Dom č. 42. Radenov dom je srdcom obce a zároveň je jedným z najvýznamnejších a najzachovalejších príkladov tradičnej Čičmanskej architektúry.

Interiér Radenovho domu ponúka návštevníkom autentický zážitok z tradičného slovenského vidieckeho života. Zariadenie a vybavenie domu sú usporiadané tak, aby ilustrovali každodenné činnosti a remeslá, ktoré sa v domácnostiach v tejto oblasti praktizovali. Nábytok a predmety sú často ručne vyrobené z miestnych materiálov a sú zdobené ľudovými motívmi. Vnútri si tiež môžete pozrieť čičmianske odevy a textil zdobené typickým ornamentom.

Dom č. 42 ukrýva stálu expozíciu, ktorá prezentuje bývanie vo forme veľkorodiny, ktoré bolo pre Čičmany typické do začiatku 20. storočia. Moderná expozícia je vytvorená formou diorámy – keď návštevník vstúpi do objektu, akoby sa život v dome práve zastavil.

 

Múzeum “na dreve maľované”

Možno ste to netušili, ale v priestoroch starej čičmianskej krčmy sa nachádza ešte jedno múzeum. Možno v ňom obdivovať zbierku maľovaných svadobných truhlíc, vyšívaných krojov a iných ľudových vecí. Pri návšteve sa dozviete, na čo tieto krásne truhlice slúžili a akými farbami sa maľovali. Niektoré exempláre sú až 300 rokov staré.

 

Slávny čičmanský vzor

Čičmanský vzor je špecifický druh ornamentálnej dekorácie, ktorý sa tradične používa na zdobenie exteriérov a interiérov drevených domov v dedinke Čičmany na Slovensku. Tieto vzory sú charakteristické svojimi geometrickými a florálnymi motívmi, ktoré sú bielou farbou nanášané na tmavé drevené podklady domov. Vzory majú korene v slovenskej ľudovej výšivke a symbolike, pričom každý vzor často nesie špecifický význam alebo odkaz na ochranu domu pred zlými silami alebo na prilákanie šťastia a prosperity. Maľovanie vápnom alebo hlineným kalom malo aj praktický význam – materiál sa nanášal na špáry a zabraňoval tak unikaniu tepla.

Čičmanské ornamenty sa často objavujú na suveníroch, ale požičali si ich aj slovenskí olympionici, banka či známa šperkárka Petra Toth.

 

Obria lavička Čičmany

Na záver ešte jeden tip na posedenie s výhľadom. Je ním obria lavička v Čičmanoch, ako inak, zdobená ornamentmi. Stačí, ak sa vydáte od parkoviska pri Javorinke zhruba 5 minút peši. Lavičku uvidíte už zdola, takže nie je možné, aby ste ju minuli. Jej autormi sú majstri z firmy GARDEON, ktorí sa zaslúžili aj o lavičku v Kláštore pod Znievom.

Dedinka ako z rozprávky: Čo vidieť a zažiť v Čičmanoch?

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons