Národný park Muránska planina ponúka množstvo jedinečných zaujímavostí a predstavuje jeden z najmladších národných parkov na Slovensku. Nachádza sa na strednom Slovensku v okresoch Brezno, Rimavská Sobota a Revúca v Banskobystrickom kraji. Pri návšteve tejto oblasti nesmiete vynechať tri zaujímavé atrakcie, ktoré toto územie ponúka.

Muránska planina: Lúka plná sysľov

Systémy nôr sysľov (Spermophilus citellus) sa často nachádzajú v odľahlých častiach prírody, čo sťažuje ich pozorovanie v ich prirodzenom prostredí. Našťastie existuje výnimka – Sysľovisko Biele vody pri Muráni. Počas sezóny od marca do septembra môžete pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľov na Slovensku.

Tieto sympatické hlodavce sa sem dostali v roku 2000 z košického letiska, kde im hrozila deratizácia. Dnes tu žije takmer 4 000 sysľov. Vďaka pravidelnému prikrmovaniu sa stali pomerne priateľskými voči ľuďom a s radosťou prijímajú potravu priamo z rúk návštevníkov.

Sysľovisko sa nachádza približne 2,6 km severovýchodne od Muráňa v smere na Prednú Horu, pri štátnej ceste č. 531. Môžete ho navštíviť kedykoľvek, pre vstup na samotné Sysľovisko neplatíte, ale parkovisko je spoplatnené sumou 4 eurá za celý deň.

Muránska planina – túra a cyklotúra

Ak sa rozhodnete ísť na Sysľovisko, môžete sa tam pohodlne dostať pešo alebo na bicykli. Pešia trasa vedie lúkami od obce Muráň a je dlhá 2,6 km, čo zvládnu aj deti. Pre cyklistov je k dispozícii modrá cyklotrasa č. 2577, vedúca medzi Muráňom a Prednou Horou.

Je dôležité navštíviť Sysľovisko počas dňa, pretože sysle sa po západe slnka ukrývajú v norách. Ideálne je ísť za slnečného alebo polojasného dňa, keď sú sysle najaktívnejšie, a v nepriaznivom počasí ich vonku neuvidíte.

Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že sysle môžete prikrmovať. Môžete si so sebou priniesť slnečnicu, jablká, mrkvu, ovos, vlašské orechy, alebo ich zakúpiť priamo na mieste. Dôležité je, aby ste ich nekŕmili ľudskou potravou a pochutinami.

Okrem sysľov tu nájdete aj somáriky, ktoré môžete kŕmiť priamo z ruky, čím sa stávajú ďalšou atrakciou pre deti a návštevníkov.

Muránske buchty

Po návšteve Sysľoviska si môžete vychutnať jedinečné „Muránske buchty“ v neďalekej obci Muráň. Tieto buchty, ktoré nájdete len v tomto regióne, sú vynikajúcou pochúťkou.

Obchody s buchtami ponúkajú rôzne druhy buchiet s rôznymi sladkými plnkami, ako sú lekvárové, makové, tvarohové, nugátové, čučoriedkové, orechové, jahodové a višňové.

V roku 2018 Muránskym buchtám udelili značku Regionálny produkt Gemer-Malohont. Obchody s buchtami sú otvorené denne od 8:00 do 18:00 hod.

Muránsky hrad ponúka krásne výhľady

Po dobrom jedle si môžete vybrať na výlet na Muránsky hrad, tretí najvyššie položený hrad na Slovensku. Táto zrúcanina hradu na vrchu Cigánka (935 m n. m.) na južnom okraji Muránskej planiny ponúka krásne výhľady na všetky strany sveta.

K hradu vedie náučný chodník z obce Muráň, ktorý síce nie je veľmi dlhý, ale prekonáva prevýšenie vyše 500 m. Priamo pod hradom sa nachádza sezónne otvorená chata Zámok. Cesta späť vedie rovnakou trasou.

Muránska planina a jej okolie ponúkajú pre návštevníkov mnoho možností na objavovanie prírodných krás, kultúrnych pamiatok a jedinečných chuťových zážitkov. Toto územie je určite jedným z pokladov Slovenska, ktorý stojí za návštevu.

 

Muránska planina: Lúka plná sysľov, buchty a hrad

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons