Trinásť. Presne to je počet kostolov, ktoré stoja v jednom v jednom z najkrajších miest na Slovensku, Trnave. Niet divu, že Trnava je prezývaná „malý Rím.“ Pri pohľade na mesto z výšky by ste mali čo robiť, aby ste spočítali všetky veže. Jednou z tých dominantných veží je aj Mestská veža v Trnave, ktorá hrdo bdie nad Trojičným námestím. Poďte sa s nami pozrieť na výber 7 pamiatok tohto starobylého mesta, ktoré je sídlom arcipiskubského úradu.

 

  1. Mestská veža na Trojičnom námestí

Veža v renesančnom štýle bola postavená v roku 1574 ako pozorovateľňa. Veža je veľmi dobre zachovalá a je pýchou Trnavy. Z jej ochodzy, ktorá sa nachádza vo výške 29 m, je pekný výhľad na centrum mesta.  Na vrchole barokovej kupoly je umiestnená pozlátená socha Panny Márie – Immaculaty. Zvláštnosťou veže sú fungujúce slnečné hodiny, ktoré sú na južnom priečelí veže.

 

  1. Súsošie Najsvätejšej Trojice

Barokové súsošie sa nachádza opodiaľ veže. Je dielom Jána Krištofa Khiena z roku 1695. Ak sa prizriete bližšie, identifikujete sochy 4 svätcov: sv. Floriána, sv. Agátu, sv. Františka Xaverského a sv. Anton Paduánskeho.

 

  1. Katedrála sv. Jána Krstiteľa

Najmajestátnejší kostol Trnavy je postavený v ranobarokovom štýle. Za jeho návrhom stoja talianski architekti Pietro a Antonio Spazzovci. Vnútri môžete obdivovať pôvodný celodrevený hlavný oltár z roku 1640, vysoký 20,3 m a široký 14,8 m. Tento kostol je vnútri hojne zdobený a od roku 1977 je katedrálou Trnavskej arcidiecézy. Miestni obyvatelia ale aj veriaci z celého Slovenska si ho spájajú najmä s historickou udalosťou – návštevou Svätého Otca Jána Pavla II. v roku 2003.

 

  1. Bazilika sv. Mikuláša

Trnavčania mu nepovedia inak ako „hrubý kostol.“ Chrám bol postavený v rokoch 1380-1421. Gotická bazilika má tri lode, vnútri môžete obdivovať barokové kaplnky. V barokovej kaplnke Panny Márie Trnavskej sa nachádza milostivý obraz, vďaka ktorému je Trnava známy pútnickým miestom. Ku kostolu sa dostanete peši priamo z námestia a po ceste môžete ochutnať zmrzlinu v jednej z fantastických zmrzlinární.

 

  1. Mestské opevnenie

Trnava je jedno z mála slovenských miest, kde sa vo veľmi dobrom stave zachovalo mestské opevnenie, resp. hradby. Prechádzka od Trojičného námestie, k hrubému kostolu a následne popri hradbách vás prenesie doslova späť v čase – takú silnú atmosféru to tu má. Hradby v súčasnosti často slúžia ako kulisa pre svadobné fotografie. Tip na posedenie: v hradbách sídli aj očarujúci bar „Severná veža“ s výhľadom na historické mestské hradby. Vyskúšajte!

 

  1. Trnavské synagógy

Kým v niektorých slovenských mestách synagógy v žalostnom stave alebo už rovno minulosťou, Trnava vybočuje z priemeru. Synagógy má rovno dve a obom sa dobre darí. Nachádzajú sa aj neďaleko od seba a len pár desiatok metrov od Dómu sv. Mikuláša. Tá väčšia dnes slúži ako centrum súčasného výtvarného umenia, v tej druhej sa nachádza SYNAGÓGA CAFÉ – vychýrená trnavská kaviareň s úžasným geniom loci. Ak máte niekde v Trnave zájsť na kávu, potom rozhodne sem!

 

  1. Radnica

Zachovalú radnicu hľadajte na rohu Radlinského ulice opäť neďaleko Trojičného námestia. Pochádza z 18. storočia. Tvorí ju komplex niekoľkých budov v rozličných štýloch – od gotiky až po baroko. Zaujímavá je najmä bohatá štuková výzdoba, ktorá je dielom talianskych majstrov. Čo málokto vie, radnica má aj vzácne gotické pivnice, ktoré v minulosti pravdepodobne slúžili ako väzenie.

 

Nevynechajte ani ďalšie pamiatky

Trnava má toho na videnie ešte oveľa viac. Ak máte chuť na romantický víkend, môžete ho stráviť potulkami po starobylých uličkách Trnavy, v ktorých sa na každom kroku mieša história s novými peknými módnymi butikmi, kaviarňami, bistrami a reštauráciami. Určite si nenechajte ujsť ani návštevu Trnavského divadla, kúpanie v miestnom aquaparku, ochutnávku piva v lokálnom pivovare Sessler či návštevu galérie v Kopplovom kaštieli. A za kultúrou zájdite do Malého Berlína, moderného nezávislého kultúrneho centra. Trnavu si zamilujete!

Aj Slovensko má svoj Rím: Spoznajte Trnavu, mesto veží

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons