Aké sú turistické unikáty Slovenska, ktoré by ste len ťažko hľadali niekde inde vo svete?

Čím menšia krajina, tým väčší počet hradov. Vo svete by ste len ťažko hľadali krajinu, ktorá sa môže pýšiť takým počtom hradov a zámkov.

Malebná drevenná dedinka Čičmany v podhorskej oblasti Strážovských vrchov je vôbec prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete!

Na svete sú len štyri sprístupnené aragonitové jaskyne. Tento unikátny prírodný fenomén máme ako jedna z dvoch európskych krajín v podobe Ochtinskej aragonitovej jaskyne.

Veríte tomu, že na Slovensku sa ešte stále býva v kamenných „jaskyniach“? V Brhlovciach sa nachádzajú jedinečné domy vysekané do skaly a traduje sa, že prvé takéto obydlia vznikli už v 16. Storočí.

Keď sa povie, že Slovensko je srdce a stred Európy, nie je to žiadny výmysel. Nájdete ho na krásnom mieste pri Kremnických Baniach na strednom Slovensku.

Jediný slovenský orloj v Starej Bystrici na Kysuciach je aj jediným orlojom na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas!

Najvyšší drevený gotický oltár na svete je možné obdivovať v Levoči v Kostole sv. Jakuba.

Málokto vie, že v Slanských vrhoch sa nachádzajú ložiská drahého opálu a sú výnimočným fenoménom celosvetového rozmeru, pretože nikde na svete nebol opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu.

Viac ako 15 rokov pracoval majster rezbár Jozef Pekara na dnešnej podobe betlehemu v Rajeckej Lesnej, ktorý ukrýva jedinečnú raritu. Ide totiž o najväčší drevený pohyblivý betlehem v Európe.

Na svete nenájdete krajinu, ktorá má vzhľadom k svojej rozlohe toľko minerálnych prameňov ako Slovensko.

Hovorí sa, že európska divoká príroda neexistuje už stáročia. Na Slovensku áno! V Národnom parku Poloniny na hranici s Poľskom a Ukrajinou sa nachádza nedotknutá divoká lesná krajina s názvom Vlčie hory so stromami starými vyše tisíc rokov.

 

Zdroj:  bts.aero

Unikátne Slovensko

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons