Možno ste to netušili, ale história využívania termálnej vody na Slovensku siaha až do čias Rímskej ríše, kedy boli prírodné pramene využívané na liečebné účely. Liečivá sila vody sa využívala i v stredoveku a neskorších obdobiach až po dnešok. Aktuálne máme na Slovensku viac než dve desiatky populárnych i menej známych kúpeľných miest. Poďte sa s nami pozrieť na tie najvychýrenejšie a zistite, aké zdravotné benefity kúpele v týchto mestách prinášajú.

Piešťany

Piešťany sú svojimi termálnymi prameňmi a liečivým bahnom známe nielen na Slovensku, ale aj za hranicami. Najväčší rozmach zažili pod správou Winterovcov, ktorí dali postaviť aj jeden z najkrajších secesných hotelov v Európe – Thermia Palace. Termálne vody, vyvierajúce z hĺbky až 2 000 metrov, majú teplotu od 67 do 69 °C a sú bohaté na síru a minerály. Sú ideálne na liečbu rôznych druhov reumatických ochorení, pohybového aparátu a neurologických problémov. V Piešťanoch si určite nenechajte ujsť prechádzku po Kúpeľnom ostrove, na ktorom nájdete niekoľko luxusných kúpeľných domov, historické hotely, jazierko i minizoo s pávmi.

 

Trenčianske Teplice

Malebná obec Trenčianske Teplice, obklopená prírodou Strážovských vrchov, bola už v stredoveku známa svojimi termálnymi prameňmi. Voda s teplotou od 37 do 40 °C je bohatá na minerály, ktoré majú výnimočne priaznivé účinky na pohybový aparát, nervový systém a kožné ochorenia.

Jeden z najvýraznejších symbolov kúpeľov Trenčianske Teplice je unikátny Hammam, orientálny parný kúpeľ postavený v roku 1888. Tento architektonický skvost je inšpirovaný maurským štýlom a ponúka návštevníkom príležitosť zažiť čaro orientu priamo na Slovensku.

 

Rajecké Teplice

Kúpele Aphrodite v Rajeckých Tepliciach sú miestom, ktoré vás šibnutím čarovného prútika prenesie do sveta antických bohov a bohýň. Celý komplex je postavený v antickom štýle. Steny zdobia fresky zobrazujúce bohov a bohyne z gréckej mytológie, bazény sú obklopené mramorovými stĺpmi a bazény strážia antické sochy. Termálne pramene v kúpeľoch Aphrodite sú bohaté na síru, vápnik, horčík a ďalšie minerály. Tieto prvky sú dôležité pre regeneráciu svalov, kĺbov a pokožky. Jednou z najpopulárnejších procedúr je thajská masáž, ktorá kombinuje akupresúru, strečing a aromaterapiu.

 

Podhájska

Podhájska sa nachádza v Nitrianskom kraji a popularitu si získala vďaka jedinečným vlastnostiam termálnej vody, ktorá má zloženie podobné Mŕtvemu moru. Obsahuje vysoké množstvo jódu, brómu, draslíka, vápnika a horčíka, vďaka čomu má priaznivý vplyv na rôzne zdravotné problémy, ako sú kožné ochorenia (psoriáza, ekzémy), reumatické ťažkosti, problémy s pohybovým aparátom či dýchacie ťažkosti.

Termálne kúpalisko ponúka niekoľko bazénov s rôznou teplotou vody, takže si môžete vybrať, či sa chcete osviežiť v chladnejšej vode alebo sa zahriať v teplejšej. Skvele sa tu vybláznia aj deti. Okrem bazénov sú k dispozícii aj rôzne wellness služby ako sauny, masáže a zábaly.

Dudince

Termálne pramene v Dudinciach sú jedinečné vďaka kombinácii sírovodíka a oxidu uhličitého, čo má nesmierne pozitívny vplyv na pohybový aparát a srdcovo-cievny systém. Z tohto hľadiska patria medzi najúčinnejšie v celej Európe.

Z procedúr tu nájdete všetko od klasickej minerálnej kúpeľnej liečby, cez rôzne druhy masáží až po moderné wellness procedúry. Liečebné programy sú navrhnuté tak, aby efektívne kombinovali liečivú silu vody s fyzioterapeutickými technikami. Podľa povesti kúpele objavili Rimania, ktorí tu využívali termálne pramene na liečenie svojich vojakov.

Brusno

Brusno sa nachádza v malebnom prostredí stredného Slovenska a je ideálnym miestom na regeneráciu. Minerálne pramene v Brusne sú bohaté na hydrogénuhličitany a vápnik, čo z nich robí ideálnu voľbu pre liečbu tráviacich a metabolických porúch. Bonusom je, že kúpele sú obklopené nádhernou prírodou, takže po liečebných procedúrach môžete vyraziť na turistiku alebo cykloturistiku v okolitých lesoch.

Smrdáky

Napriek svojmu netypickému názvu, Smrdáky sú jedným z najobľúbenejších kúpeľných miest na Slovensku. Ich sírnaté pramene sú neoceniteľné pri liečbe kožných ochorení ako psoriáza či ekzémy. Okrem liečebných procedúr ponúkajú Smrdáky aj pokojné prostredie a pekné parky.

Turčianske Teplice

Turčianske Teplice sú známe svojimi liečivými účinkami na pohybový aparát a dýchacie cesty. Horúce pramene, ktoré dosahujú teplotu až 45 °C, sú bohaté na minerály ako vápnik a horčík.História kúpeľníctva v Turčianskych Tepliciach siaha až do 13. storočia, kedy miestne termálne pramene začali využívať na liečebné účely. Odvtedy sa kúpele neustále rozvíjali a modernizovali a postupne sa stali jedným z najpopulárnejších kúpeľných miest na Slovensku.

Nimnica

Nimnica je jedno z najmladších kúpeľných miest na Slovensku, no rýchlo si získalo popularitu vďaka atraktívnemu prostrediu a kvalitným službám. Minerálne pramene sú ideálne na liečbu pohybového aparátu a obehového systému. Nachádza sa tu aj soľná jaskyňa, ktorá pomáha zmierniť príznaky astmy, alergií, bronchitídy a iných respiračných ochorení. Kúpele Nimnica sú obklopené krásnym kúpeľným parkom, kde môžete stráviť príjemné chvíle prírodou a relaxovať pri pohľade na Nosickú priehradu.

Sklené Teplice

Sklené Teplice sú unikátne vďaka svojim prírodným jaskynným kúpeľom. Termálna voda, ktorá dosahuje teplotu až 52 °C, je bohatá na vápnik a horčík a má blahodárny vplyv na pohybový aparát a nervový systém. Unikátom kúpeľov Sklené Teplice je Banský termálny kúpeľ s replikou Botticeliho zrodenia Venuše a kúpeľ Márie Terézie, ktorý je postavený v orientálnom štýle. Oplatí sa vyskúšať aj unikátny parný kúpeľ Parenica v jaskyni, ktorá patrí medzi jedinečné kúpeľné úkazy v Európe.

Sliač

Sliač je známy svojimi minerálnymi prameňmi a liečebnými procedúrami zameranými na srdcovo-cievne ochorenia. Pramene sú bohaté na oxid uhličitý, čo prispieva k zlepšeniu cirkulácie krvi a celkovej vitality. V kúpeľnom parku si vychutnáte pekné menšie zákutia, fontány, oddychové miesta, ale i krásne stromové aleje.

Kováčová

Kováčová je malebné kúpeľné mestečko známe svojimi termálnymi prameňmi, ktoré sú ideálne na liečbu pohybového aparátu a nervového systému. Moderné kúpeľné zariadenia ponúkajú širokú škálu procedúr, vrátane balneoterapie, hydroterapie, fyzioterapie, elektroliečby, liečebného telocviku, masáží, parafínových zábalov, bahenných zábalov a inhalácií. Okolitá príroda a turistické chodníky sú ďalším bonusom.

Číž

Číž je kúpeľné mestečko v južnej časti Slovenska, známe svojimi jódovými prameňmi, ktoré sú výnimočné v celoslovenskom kontexte. Tieto pramene sú ideálne na liečbu kožných a respiračných ochorení.

Bardejov

Bardejovské kúpele sa nachádzajú v severovýchodnej časti Slovenska, približne 5 kilometrov od historického mesta Bardejov. Minerálne pramene sú ideálne na liečbu rôznych ochorení vrátane tráviacich problémov, dýchacích ťažkostí a porúch pohybového aparátu. Vybrať si môžete zo širokej škály liečebných procedúr, vrátane balneoterapie, fyzioterapie, masáží a inhalácií. Množstvo historických budov a pamiatok, vrátane tých zapísaných na zoznam UNESCO, robí z Bardejova ideálne miesto na obohacujúci pobyt pre dušu i telo.

Kúpeľné mestá na Slovensku: Kde všade si užijete liečivú vody a procedúry?

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons