Vedeli ste, že Slovensko je nesmierne bohaté na zásoby vody? Naša krajina sa môže pochváliť takmer 1600 prameňmi minerálnych a termálnych vôd. To sú ideálne podmienky na vznik kúpalísk, aquaparkov a liečebnej kúpeľnej turistiky.

Termálnych kúpalísk na Slovensku máme okolo 45, veľkých aquaparkov máme takmer desať. Aký je však medzi nimi rozdiel? A kam zamieriť, ak preferujete vodnú zábavu alebo naopak, ide vám predovšetkým o zdravotné benefity?

Aquapark či termálne kúpalisko: aký je v tom rozdiel?

Predtým, než si zbalíte plavky a uterák, je dobré uvedomiť si, v čom spočíva rozdiel medzi termálnym kúpaliskom a aquaparkom. Termálne kúpaliská sú založené na využívaní prirodzene teplej vody z geotermálnych prameňov, ktorá je známa svojimi liečivými účinkami. Voda v termálnych kúpaliskách často obsahuje rôzne minerály, ktoré môžu pomáhať pri liečbe kožných ochorení, reumatických problémoch a iných zdravotných stavoch.

Do termálnych kúpalísk prichádzame za relaxom, ale najmä za zdravotnými benefitmi termálnej vody. Medzi takéto termálne kúpaliská radíme napríklad termálne k kúpalisko v Podhájskej, Veľkom Mederi, Vrbove či Bešeňovej. Z väčších aquaparkov využíva termálnu vodu Thermal Park Vadaš-Štúrovo, Thermal Park Bešeňová, Thermal Park Meander Oravice či Spa & Aquapark Turčianske Teplice.

Na druhej strane, aquaparky sú viac orientované na zábavu a rekreáciu. Zvyčajne ponúkajú široké spektrum atrakcií ako sú vodné šmýkačky, vlnobitie, prúdové bazény, detské bazény a rôzne vodné hry. Voda v aquaparkoch nemusí byť nevyhnutne termálna alebo minerálna, a hoci niektoré aquaparky môžu tiež obsahovať termálne sekcie, hlavným cieľom je poskytnúť zábavu a adrenalínové zážitky pre všetky vekové kategórie. U nás je najväčším aquaparkom zameraným na zábavu populárna Tatralandia na Liptove.

Top 5 aquaparkov a kúpalísk, ktoré využívajú minerálnu termálnu vodu

Aby ste nemuseli dlho pátrať po internete, vybrali sme pre vás top 5 miest s bazénmi, kde si užijete dostatok vodnej zábavy aj zdravotné benefity. Toto sú tipy, ktoré ocenia dospelí aj deti:

1. Bešeňová Gino Paradise

Vo vodnom parku Bešeňová na vás čaká 18 letných bazénov, z toho 7 s termálnou vodou a 9 celoročných bazénov. Vďaka tomu sa Bešeňová právom hrdí označením “najväčší termálny aquapark na Slovensku.” Čaká vás tu zábava na toboganoch a šmykľavkách, ako aj SPA procedúry, masáže a saunové rituály. Bešeňovská termálna voda priaznivo pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. Má tiež pozitívne účinky na psychiku človeka a pomáha pri liečbe urologických problémov.

2. Termálne kúpalisko Podhájska

Toto rozľahlé termálne kúpalisko využíva vodu, ktorá je svojím jedinečným zložením prirovnávaná k vode z Mŕtveho mora. Voda v Podhájskej pochádza z geotermálneho prameňa a je bohatá na minerály, ako sú jód, bróm a horčík. Táto kombinácia minerálov robí vodu zvlášť prospešnou pre kožu a pohybový aparát, ako aj pre celkovú regeneráciu a posilnenie organizmu. Voda v Podhájskej má tiež vysoký obsah solí, čo prispieva k jej liečivým vlastnostiam aj pri liečbe problémov s dýchacím systémom.

3. Oravice Meander

Vodný park Oravice sa nachádza v podhorskej obci Oravice – ako inak na Orave. Ako jeden z mála ponúka 100% geotermálnu vodu vo všetkých bazénoch. Geotermálna voda z prameňa je bohatá na minerály a stopové prvky s vedecky preukázanými pozitívnymi účinkami na organizmus a spĺňa parametre liečivých vôd. Obsahuje mangán, vápnik, horčík, lítium, železo, sírany a hydrogén uhličitany. Doplnkové služby ako sauna, masáže alebo vírivky sa postarajú o komplexnú dávku relaxácie a regenerácie.

4. Spa & Aquapark Turčianske Teplice

Areál SPA & AQUAPARK  leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Využíva termálnu minerálnu vodu, ktorá je známa svojimi liečivými a terapeutickými účinkami. Voda sa získava priamo z lokálnych geotermálnych prameňov a je bohatá na rôzne minerály. Táto voda je obzvlášť cenená pre jej pozitívne účinky na pohybový aparát, nervový systém, ako aj na kožné ochorenia. Dva bazény (Ľudový a Červený kúpeľ) stoja priamo na minerálnych žriedlach.

5. Kúpeľný dom Aphrodite Rajecké Teplice

Kúpele Spa Aphrodite patria k najluxusnejším kúpeľom na Slovensku. Už na prvý pohľad sa odlišujú architektúrou v antickom štýle. Nájdete tu 2 vnútorné bazény, 4 vonkajšie, saunový svet a luxusné kozmeticko-estetické štúdio Aphrodite Beauty. Termálna rajecká voda je klasifikovaná ako prírodná liečivá, stredne mineralizovaná, hypotonická, vápenato-horečnatá, s teplotou 38 stupňov. Lieči choroby pohybového ústrojenstva, zápalové ochorenia centrálneho nervového systému, nervovo-svalové degeneratívne choroby aj choroby z povolania – ochorenia kostí, kĺbov, svalov a šliach. Vhodná je aj na pitné kúry. Okolie ponúka príjemné možnosti na prechádzku okolo Labutieho jazierka či posedenie v parku.

Kde je voda klasifikovaná ako prírodná liečivá?

Radi by ste sa okúpali v liečivej vode, ale k predošlým termálnym kúpaliskám a aquaparkom to máte ďaleko? Nezúfajte. Na Slovensku je ešte niekoľko ďalších kúpalísk, kde je voda oficiálne klasifikovaná ako prírodná liečivá voda. Patria sem napríklad:

Kúpele Piešťany – Tieto kúpele sú známe svojou termálno-minerálnou vodou, ktorá je účinná najmä pri liečbe reumatických ochorení a je oficiálne klasifikovaná ako prírodná liečivá voda.

Kúpele Trenčianske Teplice – Voda v týchto kúpeľoch je známa svojimi liečebnými účinkami najmä na pohybový aparát a nervový systém. Aj tu je voda klasifikovaná ako prírodná liečivá.

Kúpele Bardejov – Klasifikovaná liečivá minerálna voda v týchto kúpeľoch sa využíva pre jej terapeutické účinky, predovšetkým pri liečbe tráviaceho systému a iných interných ochorení.

Kúpele Sliač a Kováčová – Voda z týchto kúpeľov je tiež oficiálne klasifikovaná ako liečivá a je známa svojimi pozitívnymi účinkami na kardiovaskulárny systém.

Výnimočné slovenské kúpele s liečivou vodou

Ďalšie kúpele, ktoré sú známe využívaním prírodných liečivých vôd s rôznym minerálnym zložením a liečebnými vlastnosťami sú: Bardejovské Kúpele, Bojnice, Brusno, Číž, Dudince, Kováčová, Liptovský Ján, Lučivná, Lúčky, Nimnica, Piešťany, Rajecké Teplice, Sklené Teplice, Sliač, Trenčianske Teplice a Turčianske Teplice. Ponúkajú vody s rôznym obsahom minerálov a liečivých zložiek, ktoré sú vhodné predovšetkým na liečbu kožných ochorení, pohybového aparátu, tráviaceho systému, dýchacích ciest a ďalších zdravotných stavov.

Tieto kúpele a aquaparky poskytujú nielen liečebné, ale aj relaxačné a wellness pobyty, vďaka čomu sú vhodné pre široký okruh návštevníkov. Či už preferujte zdravotné benefity alebo si chcete hlavne oddýchnuť a zabaviť sa s deťmi, na Slovensku si určite vyberiete. Kúpanie môžete potom spojiť s jedným z výletov, na ktoré tiež nájdete tipy v našom blogu.

Top termálne aquaparky na Slovensku: tu si užijete relax aj zdravotné benefity vody

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons