Tokajská vinohradnícka oblasť sa nachádza v oblasti dolného Zemplína na severovýchodnom cípe Slovenska. Táto oblasť je zároveň najmenšou a najlukratívnejšou vinohradníckou oblasťou Slovenska, ktorú tvoria južné svahy zemplínskych vrchov vysadené viničom počas dvoch tisícročí. Tokajskú vinohradnícku oblasť na Slovensku tvorí sedem obcí trebišovského okresu, a to Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky.

Tokajská oblasť je známa produkciou prirodzene sladkých vín. Vďaka liečivým vlastnostiam tokajských vín možno tieto vína považovať za elixír večnej mladosti. Počiatky pestovania viniča siahajú do obdobia Rímskej ríše, keď bol tento región súčasťou Panónie. Vďaka talianskym osadníkom došlo v tomto regióne v 13. a 14. storočí k výraznému rozvoju vinohradníctva, práve preto, že Taliani so sebou priniesli aj nové pestovateľské skúsenosti.

Mnohé tokajské pivnice pochádzajú z obdobia tureckých vojen zo 16. – 17. storočia a sú typické stabilnou teplotou okolo 12 °C a vysokou vlhkosťou okolo 95 %.

Jedinečnú chuť tokajského vína vytvára veľké množstvo slnečných dní dokonca aj na jeseň a pôda tvorená horninami vulkanického pôvodu, ktoré dokážu veľmi dobre akumulovať teplo, čím prispievajú k ideálnym podmienkam pre rast viniča.

Základom výroby tokajských vín sú pôvodné odrody hrozna, akými sú Furmint, Lipovina, Muškát žltý (Muscat Blanc à Petits Grains) a Zéta.

Tokajskú vinohradnícku oblasť na Slovensku vymedzuje aj slovenský zákon ako uzavretú vinohradnícku oblasť na ploche 907 hektárov. Slovenskú vinársku oblasť Tokaj oficiálne uznala aj Európska komisia v roku 2003.

Kvalita slovenských značiek vín sa vyrovná takmer kvalite vín pochádzajúcich z južných oblastí. Nádherná príroda, ideálna poloha a priaznivé podnebie zabezpečujú rozvoj a expanziu vinárskeho priemyslu v tejto malej európskej krajine.

Svetoznáma výroba tokajského vína má v slovenskej časti tokajskej oblasti stále bohatú etnologickú a vinohradnícku tradíciu. Dlhú históriu a vynikajúcu povesť slovenskej tokajskej vinohradníckej oblasti prezentujú mnohé zlaté a strieborné medaily na rôznych medzinárodných súťažiach. Návštevníci, ktorí navštívia tokajskú oblasť so starými vínnymi pivnicami, majú možnosť ochutnať jedinečné tokajské vína, ktoré zrejú v drevených sudoch aj niekoľko rokov.

Tokaj na Slovensku

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons