Vysoké Tatry tvorí 15 tatranských osád ležiacich pod panorámou našich veľhôr, Vysokých Tatier. Hlavnými centrami turistického ruchu sú Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské pleso. Tatranských turistov lákajú v lete najmä tatranské štíty, prechádzky dolinami, náučné chodníky či výlety k plesám a vodopádom. Zima patrí zase lyžovačke v strediskách v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom plese. Návštevníci Tatier vyhľadávajú aj Múzeum TANAP-u s jeho botanickou expozíciou, Symbolický cintorín, Tatrabob, Pramenisko a mnohé ďalšie atrakcie.

V nasledovnom príspevku Vám ponúkame tri tipy na letné túry vo Vysokých Tatrách, ktoré by ste si jednoznačne nemali nechať ujsť.

Výlet na Téryho chatu

Téryho chata je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. Najľahšie sa k nej návštevníci dostanú zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu.

Ide o poldennú túru Malou Studenou dolinou. Zo Starého Smokovca vyjdeme buď peši alebo pozemnou lanovkou na Hrebienok. Z Hrebienka sa vyberieme na Rázcestie nad Rainerovou chatou  a odtiaľto pokračujeme kamenným chodníkom smerom na Zamkovského chatu.  Na Zamkovského chate si môžeme chvíľu oddýchnuť a občerstviť sa. Od chaty pokračujeme najprv miernym, potom strmým stúpaním až ku Téryho chate, kde sa nachádza Päť Spišských plies. Napravo od chaty je možné vidieť vrchol Lomnického štítu či Pyšného štítu. Za chatou v pozadí sa vypína Ľadový štít.

Výstup na chatu je možný celoročne, v zime je však potrebné vybaviť sa zimnou výstrojou. Od Téryho chaty je možné pokračovať ďalej po žltej značke na Priečne sedlo alebo po zelenej značke cez Sedielko do Tatranskej Javoriny.

Cesta späť vedie po rovnakej trase k Zamkovského chate. Od rázcestia pri Zamkovského chate sa možno vrátiť späť do Starého Smokovca alebo pokračovať ďalej po červenej značke smerom k Rázcestiu pri Skalnatej chate, kde sa napája zelená značka z Tatranskej Lomnice a odkiaľ je to už iba kúsok k Skalnatej chate. Do Tatranskej Lomnice zídeme dole po zelenej turistickej značke, ktorá zväčša kopíruje lyžiarsku zjazdovku alebo využijeme kabínovú lanovku zo Skalnatého plesa až do Tatranskej Lomnice s jednou medzistanicou Štart.

Výstup na Jahňací štít cez Chatu pri Zelenom plese

Je to veľmi pekná celodenná túra pre náročnejších a zdatnejších turistov. Na Jahňací štít je možné dostať sa rôznymi spôsobmi.

Od autobusovej zastávky Biela voda sa vyberieme po žltej značke lesnou cestou k Šalviovému prameňu. Od Šalviového prameňa pokračujeme ďalej po žltej značke po rázcestie na Kovaľčíkovej poľane a ďalej stále po žltej značke dolinou Zeleného plesa až k Chate pri Zelenom plese, kde sa pred samotným výstupom na Jahňací štít môžeme občerstviť.

Výstupová trasa má žlté turistické značkovanie. Úzky chodník predierajúci sa kosodrevinou najprv po strmom svahu stúpa do vysoko položenej Červenej doliny smerom do Kolového sedla. Výstup do Kolového sedla je zabezpečený reťazami, miestami popretkávaný úsekmi s ľahkým lezením až na vrchol Jahňacieho štítu. Po ceste veľmi často vídať množstvo kamzíkov.

Jahňací štít, ktorý uzatvára hlavný tatranský hrebeň na východnej strane, nevyniká svojou výškou, avšak výhľad z jeho vrcholu je zaujímavý. Návrat z Jahňacieho štítu je možný iba po trase výstupu tou istou trasou.

Ide o celodennú náročnú túru s prevýšením 1345 m. Výhľad z Jahňacieho štítu ponúka pohľad na Lomnický a Ľadový štít (na juhozápad), dolinu Kežmarskej Bielej vody, hrebeň Belianskych Tatier a Spišskú Maguru (na východ).

Výstup na Kôprovský štít zo Štrbského plesa

Jedná sa o zaujímavú celodennú túru, ktorá začína na Štrbskom Plese pri Rázcestí Trigan po červenej značke magistrálou s krásnymi výhľadmi smerom ku Popradskému plesu. Od Chaty pri Popradskom plese ideme pol hodiny na Rázcestie nad Žabím potokom, odtiaľ ďalej pokračujeme smerom na Hincove plesá kamenným chodníkom. Od Veľkého Hincovho plesa  chodník pokračuje strmým no nie dlhým stúpaním do Vyšného Kôprovského sedla. Po ceste budeme mať možnosť vidieť aj Malé Hincovo pleso a zo sedla je to už len 25 minút najprv po kamennej suti, neskôr po kamenných blokoch na vrchol Kôprovského štítu.

Ide o stredne náročnú túru s prevýšením 1108 m. Z Kôprovského štítu majú turisti nádherný pohľad do Mengusovskej, Temnosmrečinskej a Hlinskej doliny, v pozadí je vidieť Západné Tatry.

Tipy na výlety v Tatrách

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons