Slovensko ponúka ideálne možnosti na skialpinizmus, t.j. spojenie vysokohorskej turistiky a lyžovania. Vládne obmedzenia v súvislosti so šírením pandémie spôsobenej vírusom Covid-19 prispeli k tomu, že tento zimný šport sa stal jedným z najvyhľadávanejších zimných športov nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj na iných hornatých miestach, ktoré ponúkajú výborné snehové podmienky. Vyhľadávanými sa stali nenáročné kopce s jednoduchými hrebeňovkami, ale aj skutočne extrémne zjazdy vo Vysokých, Nízkych, Belianskych či Západných Tatrách. Vďaka objavovaniu nových trás majú milovníci skialpinizmu mnoho možností ako postupne rozvíjať svoje skialpinistické zručnosti. Horské oblasti sú väčšinou dobre dostupné autom, či kombináciou verejnej dopravy.

V tomto článku Vám prinášame zopár tipov na skialpinistické túry vhodné pre začiatočníkov ako aj pre pokročilých. Je potrebné zdôrazniť, že v slovenských podmienkach platia pre jednotlivé horské oblasti pravidlá pre vykonávanie skialpinizmu, ktoré je potrebné dodržiavať. Jedná sa predovšetkým o obmedzenia časového a priestorového charakteru vykonávania skialpinistickej činnosti. Odporúčame teda vopred sa oboznámiť s pravidlami vykonávania skialpinizmu v danej horskej oblasti.

Skialpinistom začiatočníkom odporúčame vždy začať s prvými túrami na upravených zjazdovkách, kde netreba zabúdať na dodržiavanie maximálne 2 m odstupov od pravého okraja zjazdovky.

Pre skúsenejších skialpinistov ponúkajú Tatry neuveriteľné výlety do dolín so zjazdom v panenskom snehu alebo výstupy na štíty s nádherným výhľadom. Keďže tieto túry vedú väčšinou mimo vyhradených trás, je možné robiť ich len v sprievode horského vodcu.

Správa Tatranského národného parku vymedzila v návštevnom poriadku 6 skialpinistických areálov s časovým vymedzením horského lyžovania od 21. decembra do 15. apríla. Netreba zabúdať ani na bezpečnosť v oblasti snehových podmienok, t.j. najmä na rešpektovanie zvýšeného stupňa lavínového nebezpečenstva.

Tipy na skialpinistické túry pre začiatočníkov:

1. Zo Starého Smokovca na Hrebienok ku Zamkovského chate smerom na Skalnaté pleso a smerom dole po zjazdovke do Tatranskej Lomnice.
2. Zo Štrbského Plesa po turistickom chodníku do Mlynickej doliny na Chatu pod Soliskom a smerom dole po zjazdovke z Chaty pod Soliskom na Štrbské Pleso.
3. Z Tatranskej Lomnice po zjazdovke na Skalnatú chatu alebo Skalnaté pleso a späť tou istou cestou.

Tipy na skialpinistické túry pre pokročilých:

1. Od Téryho chaty do Priečneho sedla a z neho k Zbojníckej chate cez Strelecké polia do Veľkej Studenej doliny smerom na Hrebienok.
2. Z Chaty pri Zelenom plese Veľkou Zmrzlou dolinou do Baranieho sedla na Téryho chatu do Malej Studenej doliny smerom na Hrebienok.
3. Zo Štrbského plesa do Mlynickej doliny smerom k Vodopádu Skok do Soliskového sedla a späť.

Skialpinisti v Nízkych Tatrách vyhľadávajú najmä kopce od Ďumbiera cez Chopok a Dereše až po Poľanu. Ak ste začiatočník alebo aj pokročilý, môžete sa vybrať na skialpinistickú túru „Srdiečko – Chopok“, kde budete mať aj zaručený sneh, pretože trasa výstupu vedie od dolnej stanice lanovky na Srdiečku okrajom zasnežovanej zjazdovky takmer cez vrchol Derešov až na Chopok. Výhodou tohto skialpinistického výstupu na Chopok je upravený terén zjazdovky, minimálna hrozba lavín a často i lyžiarska stopa. Na konci túry sa môžete občerstviť na Kamennej chate. Prevýšenie tohto výstupu je 795 m so vzdialenosťou 3.8 km a časom trvania približne 2:30 h.

Skialpinizmus a tipy na výlety

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons