Bratislava už dostala mnoho titulov. Najzelenšie mesto, najnudnejšie mesto či mesto v tieni Viedne. O tom, aký titul jej svedčí najviac, rozhodnete však najlepšie vy sami, ak sa vydáte do jej ulíc. A hoci Bratislava neoplýva veľkosťou ani svetovými unikátmi, aj v tomto meste nájdete pekné miesta, ktoré naplnia vašu túžbu po prírode, kultúre či pamiatkach.

Vybrali sme pre vás 10 turistických atrakcií Bratislavy, medzi ktorými nájdete tie najvyhľadávanejšie, ako i menej známe, ktoré poznajú len miestni. Poďte s nami na potulky Bratislavou a inšpirujte sa.

  1. Bratislavský hrad

Jedna z najvýraznejších pamiatok Slovenska sa týči nad historickým centrom hlavného mesta a ponúka nádherný výhľad na Dunaj ako i Katedrálu sv. Martina. Po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá vrátila hradu jeho historický vzhľad, slúži dnes ako reprezentačný priestor hlavy štátu aj ako Historické múzeum, ktoré usporadúva rôzne výstavy a podujatia. Novo zrekonštruované barokové záhrady sú ideálnym miestom na prechádzku a oddych a odtiaľto si odnesiete aj najkrajšie fotografie s hradom v pozadí. Z diaľky je hrad najkrajší v noci pri rôznych príležitostiach a udalostiach, kedy býva efektne nasvietený. Príkladom je napr. nasvietenie hradu v ružovej farbe počas mesiaca povedomia o rakovine prsníka

  1. Michalská veža

Predstavuje jedinú zachovanú bránu mestského opevnenia zo 14. storočia v Bratislave. Návštevníkom ponúka možnosť vystúpiť na vyhliadkovú plošinu, odkiaľ sa naskytá panoramatický výhľad na staré mesto. Veža slúži aj ako múzeum bratislavských mestských opevnení, kde si môžete prezrieť expozície zamerané na históriu mesta a jeho obranné systémy. Len pár krokov od vstupu do veže sa nachádza kultový podnik Zbrojnoš, kde si môžete dať drink pri živej hudbe.

  1. Modrý kostolík

Kostol svätej Alžbety Uhorskej v Bratislave známy tiež ako Modrý kostolík predstavuje pôsobivú secesnú stavbu, ktorú navrhol budapeštiansky architekt Ödön Lechner. Táto sakrálne budova je výnimočná svojou jedinečnou bledomodrou farbou a fasádami z modrej majoliky. V interiéri kostola dominuje mozaika s vyobrazením svätej Alžbety. Vďaka výraznej modrej farbe je jedným z najfotogenickejších miest v Bratislave.

  1. UFO vyhliadka

UFO v Bratislave je jednou z najvýraznejších a najmodernejších dominánt mesta. Návštevníkom ponúka nezabudnuteľný panoramatický výhľad na Bratislavu a okolie z výšky 95 metrov. Tvar lietajúceho taniera dodáva stavbe punc originality a futurizmu. Okrem nádherného výhľadu poskytuje vyhliadka tiež možnosť najesť sa v reštaurácii umiestnenej priamo v „UFO“.  Tí najodvážnejší si môžu vyskúšať adrenalínový Skywalk, čo je výstup v doprovode profesionálneho inštruktora na okennú rímsu vyhliadkovej veže. Vyhliadka je ľahko dostupná pešo cez Most SNP, čo je zároveň príležitosť na príjemnú prechádzku s výhľadmi na Dunaj.

  1. Slovenská národná galéria

Slovenská národná galéria, založená v roku 1948, je najvýznamnejšia galéria výtvarného umenia na Slovensku, ktorá sa zameriava na zber, uchovávanie a prezentáciu slovenského umenia. Po tom, ako prešla v roku 2022 výraznou rekonštrukciou, ponúka SNG umelecký zážitok konečne v priestoroch na úrovni, hodných svojho mena. Okrem stálych expozícií je tu zriadená aj kinosála, moderná knižnica, kaviareň a galerijné kníhkupectvo.

  1. Devín

Hrad Devín je situovaný nad sútokom riek Dunaj a Morava a je obľúbeným výletným miestom pre páry i rodiny s deťmi. Do hradu sa vstupuje cez Moravskú bránu a pokračuje sa k vyhliadkovej terase, ktorá ponúka panoramatický výhľad na okolie a rieky Dunaj a Morava. Dole pod hradom sú bufety a reštaurácie s ihriskami a niekedy natrafíte aj na stánky s tradičným devínskym ríbezlákom – určite vyskúšajte. Okrem prírodných scenérií ponúka hrad aj výstavy a exponáty zamerané na jeho dlhú históriu. K Devínu vedie aj pekná cyklotrasa, dá sa k nemu vypraviť aj loďou či turistickým vláčikom.

  1. Slavín

Pamätník Slavín bol postavený na pamiatku sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny a predstavuje jednu z najznámejších pamiatok v meste. Nachádza sa na úpätí Malých Karpát a ponúka nielen možnosť vrátiť sa symbolicky späť v čase, ale aj pekné výhľady na hlavné mesto. V areáli sa nachádza 6 masových a 317 individuálnych hrobov, ktoré predstavujú miesto posledného odpočinku pre 6 845 vojakov a dôstojníkov. Zaujímavosťou je 37 metrov vysoký obelisk zdobený sochou sovietskeho vojaka, ktorý symbolizuje víťazstvo nad fašizmom. Ak ste v centre Bratislavy, môžete sa k Slavínu vydať pešo, čo je približne 30-minútová prechádzka z Hlavného námestia. Alebo môžete využiť mestskú hromadnú dopravu, konkrétne autobus číslo 207 z Autobusovej stanice Mlynské nivy, ktorý vás dovedie na zastávku „Slavín“ a odkiaľ je to už len krátka prechádzka k pamätníku. Mimochodom, práve v tejto časti Bratislavy stoja tie najlukratívnejšie nehnuteľnosti.

 

  1. Vyhliadková veža Devínska Kobyla

Bola postavená v roku 2020 a odvtedy jej popularita narastá. Nečudo, veď okrem Kamzíka v Bratislave nenájdete podobne vysokú rozhľadňu. Svojím tvarom pripomína modlivku zelenú, má 7 vyhliadkových plošín a na jej vrchol vás dovedie 112 schodov. Pri peknom počasí odtiaľto dovidíte až na Alpy, Viedeň či Zobor v Nitre. K Devínskej Kobyle vedie niekoľko turistických trás. Jedna začína v Devíne, pokračuje cez Devínsku Novú Ves a pokračuje lesnými cestami až na vrchol. Ďalšia trasa začína v obci Dúbravka a je menej náročná, vhodná aj pre menej zdatných turistov. Obe trasy sú dobre značené a zvládnete ich aj s trochu väčšími deťmi.

  1. Galéria Multium

Na zoznam atraktívnych miest pridávame aj dve menej známe – jednu ako lahôdku pre dospelých a druhú ako tip na rodinný výlet. Tým prvým typom je Galéria Multium, ktorá sa nachádza pár desiatok metrov pod Bratislavským hradom. Táto netradičná zrkadlová galéria je umeleckým počinom, ktorý ponúka zážitok z optických ilúzií a nekonečna v 6 zrkadlových miestnostiach. Každá z nich ponúka unikátny pohľad pomocou rôznych kombinácií zrkadiel. Trojrozmerné efekty a ilúzie vytvárajú dojem nekonečna, ktorý je umocnený kaleidoskopickými efektmi a snovou hudbou. Koncept je zameraný na interaktívnu zábavu a vizuálne objavovanie, ktoré ocenia všetky vekové kategórie.

  1. Prírodná galéria Šrot park v Devínskej Novej Vsi

Naším posledným tipom je výlet, ktorý si užijú najmä deti. Potešujúcou správou je, že vás nebude stáť ani cent. Galéria Šrot park v Bratislave, založená Branislavom Pokorným, je unikátna prírodná galéria s exponátmi zvierat vyrobenými zo šrotu. Nachádza sa v Devínskej Novej Vsi a ponúka možnosť voľne sa poprechádzať a obdivovať rôzne druhy zvierat, vyrobených z kovového odpadu. Medzi týmito zvieratami nájdete napríklad sochy jeleňov, medveďov, vlkov, ale aj exotické druhy ako sú napríklad tigre. Okrem toho sú v parku k dispozícii aj rozprávkové postavičky a ďalšie kreatívne výtvory. Prístup je možný autom alebo MHD, pričom vstupné je dobrovoľné. A máte chuť, môžete sa z Devínskej Novej Vsi prejsť na druhú stranu do Rakúska cez Cyklomost Slobody (známy tiež ako most Chucka Norrisa) a zájsť až na zámok Schlosshof.

Ako vidíte, v Bratislave sa dá stráviť čas plnohodnotne a zmysluplne. Spomenuté turistické atrakcie sú len zlomok toho, čo je v hlavnom meste Slovenska k videniu. Je už len na vás, či preferujete výhľady, kultúru, pamiatky alebo netradičné výlety…

Čo vidieť v Bratislave? Top 10 obľúbených i menej známych atrakcií

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons